Ми віримо — разом можемо зменшити шкоду, яку завдаємо навколишньому середовищу. Зокрема, зберегти та примножити природу України, карпатські ліси для теперішніх та майбутніх поколінь.
Всесвітній Фонд Природи WWF!
Вже більше 50 років WWF захищає майбутнє природи. Фонд працює у 120+ країнах і підтримується близько 6 мільйонами прихильників у всьому світі. Унікальний спосіб роботи WWF поєднує в собі глобальний масштаб з ґрунтовністю наукового підходу, передбачає дії на всіх рівнях від місцевого до глобального та забезпечує надання інноваційних рішень, що відповідають потребам як людей, так і природи.
Місія Всесвітнього фонду природи — зупинити деградацію природного середовища планети та побудувати майбутнє, в якому людство житиме у гармонії з природою, шляхом збереження біологічного різноманіття світу, сталого використання природних ресурсів та скорочення забруднення і марнотратного споживання.
Кооперація Моршинської з WWF спрямована на проекти з відновлення екосистем Карпат. У 2019 році це два проекти: програма «Врятуємо рись» та освітній позакласний курс «Пригоди Панди у лісі».
ВРЯТУЄМО РИСЬ
Метою проекта є збереження рисі на території Карпат і Полісся. Зараз в Україні нараховують до 500 особин рисі. Серед них близько 80 особин живуть в глухих лісах Полісся, а інші населяють дрімучі гірські ліси Карпат. Рись є неперевершеним хижаком, але її чисельність невпинно скорочується, через полювання на неї людиною.
Ви можете перерахувати кошти на програму WWF «Врятуємо рись!», яка допоможе дізнатися скільки рисей залишилося в Україні станом на зараз і що необхідно зробити для їхнього збереження і комфортного існування в лісах України.
Правила, що допоможуть врятувати рись
- Якщо їдете в Карпати або на Полісся на відпочинок, переконайтесь, що саме ця частина відкрита для відвідувачів. Якщо це територія одного з Національних парків — обов’язково зареєструйтесь як відвідувачі і розкажіть про свій маршрут;
- музика в лісі може налякати не лише рись, а й інших тварин. Намагайтеся говорити напів пошепки, не створюйте інші звуки і шум не характерні для лісу, тоді природа заговорить до вас сама;
- якщо раптово зустріли рисенят, в жодному разі їх не ловіть. Мати поруч і скоро за ними повернеться;
- відповідально ставтеся до вигулу собак на природі. Адже собака без повідка дуже небезпечний для рисі, особливо для молодняка;
- не викидайте залишки їжі у лісі — привчання диких тварин, в тому числі хижаків, до годування людьми змінює їхню поведінку і призводить до негативних наслідків;
- будьте обережні з вогнем. Пожежі можуть знищити багато рідкісних тварин та місця їхнього існування;
- не практикуйте джипінги, тобто лісові поїздки на гучних позашляховиках, квадроциклах та мотоциклах, у дикій природі. Налякані шумом рисі шукають інших безпечних місць проживання, а це енергетичні затрати та значний стрес для тварини та її дитинчат.
Людство споживає більше ресурсів, ніж планета встигає відновити. «Моршинська» разом із Всесвітнім Фондом Природи (WWF) започаткувала всеукраїнську програму «Разом за природу».
Мета програми — поширити ідеї дбайливого ставлення до навколишнього середовища, берегти карпатські ліси та висаджувати нові дерева для теперішніх та майбутніх поколінь.
Спробуйте змінити власні звички, зробіть прості кроки назустріч природі
Моршинське родовище — джерело чистої природньої води. «Моршинська» народжується в Карпатах. Берегти, відновлювати природу Карпат — це можливість висловити свою вдячність природі, можливість наблизитись до людського існування у гармонії з природою.
В доісторичні часи 95% Карпат займали ліси, зараз — лише 40% лісів
Частина коштів від продажу лімітованої серії мінеральної води «Моршинська» «Голос води» спрямовується на програми з відновлення екосистеми Карпат.
Проект розрахований на кілька років, з 2018 по 2021 рік, метою якого є збереження рисі на території Карпат і Полісся.
Проект складається з кількох напрямків:
- дослідження стану популяції Рисі на сьогодні;
- роботи по збереженню популяції рисі (обмін досвідом з іншими регіонами і впровадження практик щодо поліпшення умов для збереження виду);
- робота з громадою по захисту та збереженню виду;
- посилення законодавчої частини із захисту тварин (наприклад, досліджувати рівень використання, розміщень опудал, шкір в ресторанах, готелях);
- пкомунікаційна підтримка WWF.
Не дивлячись на те, що рись є неперевершеним хижаком, її чисельність невпинно скорочується, в основному через полювання на неї людиною. Хутро рисі дуже коштовне, а її м`ясо у стародавні часи вважалося делікатесом, що подавалося до столу князів та царів. Полювання на рись призвело до того, що, колись численна по всій Європі, рись майже вимерла. Зараз в Україні нараховують до 500 особин рисі — менше, ніж дітей в одній звичайній школі. Серед них близько 80 особин живуть в глухих лісах Полісся, а інші ж населяють такі ж дрімучі гірські ліси Карпат. Саме тому рись важливо зберігати і охороняти, адже вона, як і вовк, є «санітаром лісу», що полює переважно на хворих та ослаблених тварин. Рись охороняється державою та занесена до Червоної книги України. Однак браконьєри, що порушують закон, і зараз є серйозною загрозою виживанню рисі.
Рись є, мабуть, однією з найбільш загадкових та непомітних тварин України. Близька родичка домашніх котів, рись відрізняється від них значно більшими розмірами, досягаючи метра в довжину та ваги у 20 кілограмів.
Рись легко відрізнити від інших котячих, наприклад, від лісового кота, за її розмірами та помітними китицями на великих вухах. Як і котам, рисям властиві чутливий слух та неабияка гострота зору, а п'ятнисте забарвлення робить рись майже непомітною на тлі строкатого лісу. Саме через це рисі вважаються неперевершеними мисливцями, яким мало рівних серед хижаків України.
Основною здобиччю рисей є зайці, також ця спритна кішка може полювати на невеликих гризунів, лисиць, а також на деяких птахів, таких як куріпки чи тетереви. Взимку, коли товстий шар снігу сповільнює більш крупних тварин, молодих кабанів або косуль, рись може вполювати і їх. Довгі ноги та здатність далеко стрибати по снігу роблять рись набагато швидшою за свою велику здобич.
Існує думка, що рись стрибає на здобич з дерев. Вчені не підтверджують це, натомість кажучи, що рись зазвичай робить засідки за поваленими деревами або камінням, а також може полювати, вистежуючи здобич.
Популярний також і міф про те, що рись становить небезпеку для людини, може своїми гострими пазурами та іклами завдати їй шкоди чи навіть вбити. Насправді ж рись є твариною, що, мабуть, найбільше уникає людей. Ця обережна кішка може годинами стежити в лісі за людиною, але не показуватись їй на очі. Побачити рись в дикій природі є великою вдачею. Більш вірогідно помітити на снігу слід рисі, що схожий на слід звичайного кота, але є набагато більшим. Не відомо жодного факту нападу рисі на людину. Реальної небезпеки може завдати лише поранений мисливцем звір, однак полювання на рись в Україні суворо заборонено.
Освітній-проект. Позакласне навчання для учнів 5 класів, проходить в рамках освітнього напряму «екологічна компетенція». Програма знайомить дітей з екосистемами лісів — жителями лісів і різновидами рослин, які там «живуть».
Одне з нагальних питань, що турбує не лише природоохоронців, а всіх українців — збереження лісів. Саме для розуміння якими бувають ліси, які функції виконують нами підготовлений посібник «Подорож до лісів з командою Панди». Пакет матеріалів складається з теоретичної частини — посібника, та практичної — робочого зошита. Вони забезпечують вчителів 5-го класу практичним ресурсом, який надає можливість самостійно планувати і проводити шкільні екскурсії, походи у ліс.
Посібник складається з 3-х частин «Подорож Перша. До Голосіївського лісу, або у царство квітів», «До Українського Полісся» та «До Українських Карпат». До посібника додається робочий зошит, що містить завдання, які можна виконувати під час шкільних екскурсій або екскурсій до лісу.
Посібник вчить учнів спостережливості, сприяє формуванню розуміння, що ліс — це більше, ніж просто дерева; це дещо, що живе за своїми законами; це світ, про який людина ще так мало знає, який ще належить навчитись розуміти, роблячи перші кроки на стежині відкриттів. Завдання, що стоїть перед вчителями – показати, зацікавити, здивувати і залучити учнів до пізнання неймовірного світу навколо нас, який так потребує уваги та допомоги.
За матеріалами посібника запропонована навчальна програма курсу за вибором для 5 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Матеріали посібника також можна використовувати в процесі вивчення природознавства.